Dieta wg Pięciu Przemian

Istnieje wiele sposobów podejścia o zbilansowanej diety w naszym życiu . Możemy użyć piramidy żywności, czy możemy wykonać jedną z tysięcy innych diet. Istnieje dieta a raczej styl życia oparty na Pięciu przemianach i wywodzić się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Jest to system odżywiania i wspomagania zdrowia, który najbardziej do mnie jako terapeuty przemawia. Ta dieta odniosła również niesamowite rezultaty u moich klientów, którzy wprowadzają elementy tradycyjnej medycyny chińskiej w swoje życie.

Co składa się na Pięć Przemian?

To pięć elementów : Ogień, Ziemia, Metal, Woda i Drewno. Każdy element ma odpowiedniki z tym związane, w których płynie energia chi. Jak również każdy z elementów jest związany z innym smakiem i w pływa na odmienne narządy (z każdym z elementów jest także związany zapach, środowisko, kierunek, emocja, dźwięk, tkanki, znaczenie i pora roku).

 

W TCM, uważa się, że jedzenie różnych produktów spożywczych z każdego z pięciu elementów zawierających smak i kolor jest ważnym elementem zdrowej diety i wspomaga zdrowy przepływ energii . To nie znaczy, że trzeba jeść taką samą ilość każdego smaku . W naturze najwięcej występuje pokarmów o słodkiej konstytucji, w porównaniu do słonych, pikantnych, kwaśnych czy gorzkich. Gdy dany element lub jego meridiana jest pod wpływem stresu prawdopodobnie konieczne jest aby zwiększyć ilość smaku z nim powiązanego . Podczas gdy pewne smaki w nadmiarze tj. np. sól w nowoczesnym społeczeństwie może prowadzić do występowania przewlekłych chorób.

Jak to się ma do zrównoważonej diety ?

Jeśli każdy element ma kolor, smak i organy z nim związane , gdy mamy dietę, która zawiera wszystkie różne kolory i smaki dostarczamy energie do naszych meridian, aby pomóc nam poprawić nasze samopoczucie. Inną kwestią do rozważenia to, że żywność może być zarówno wspierać lub osłabiać nasz potencjał energetyczny.

Na przykład, element Drewno, ma smak kwaśny i kolor zielony, jeśli nasza dieta nie zawierałaby elementów zielonych i kwaśnych, wówczas elementowi drewna nie będzie dostarczana energia. Więc aby utrzymać poziom energetyczny element drewna będzie pobierał energie z Metalu. Metal ma smak ostry ( ostre ) i kolor biały . Zwiększenie spożycia białej lub pikantne żywności pomaga utrzymać wszystko wyważone i znów będzie czerpać z innego meridianu , starając się utrzymać równowagę . Gdyż nasz organizm nieustannie próbuje utrzymać równowagę poprzez uzyskanie energii z pokarmów, które spożywamy.

Jakie są twoje pragnienia ? Czy jest coś, co można jeść codziennie i to już nie jest zaspokojenie , ale ciągle jeść to z przyzwyczajenia ? Czasami możemy utknąć w zwyczajów i procedur , które nie mogą być korzystne dla więcej. Ponieważ nasze energie są w ciągłym ruchu, więc są nasze potrzeby żywieniowe również. Posiadanie diety, która jest zrównoważona, kolorowa i smaczna, pomaga zwiększyć naszą "energię", a tym samym poprawia nasze zdrowie i samopoczucie .

 

Pomogę zrównoważyć Twoją dietę odpowiednimi smakami i elementami abyś zauważył/ła wzrost energii, lepsze samopoczucie, oraz wsparcie dla zdrowia, co poskutkuje pobudzeniem organizmu do samo leczenia. Zapraszam do kontaktu.

 

Script logo
Zadaj pytanie